Záchranářská kynologie, kromě sportovního vyžití, umožňuje také i případné využití v reálných situacích při záchraně lidských životů a zároveň klade vysoké nároky nejen na přípravu samotných psů ale i psovodů, kteří ovládají mnoho dalších dovedností, se kterými se u jiného výcviku nesetkáváme (zdravotnická příprava, slaňování, orientace v neznámém terénu, komunikace různými prostředky atd.)

Záchranářský výcvik probíhá podle dvou zkušebních řádů a to mezinárodního IPO-R a národního NZŘ. Celkem se jedná o více jak 35 zkoušek s různým zaměřením a stupněm a dělí se zejména na vyhledávání v sutinách (zřícené či jinak poškozené budovy), vyhledávání v terénu (rozlehlé plochy, členitý, neprostupný terén), vyhledávání po stopě (sledování individuelního pachu osoby v různých terénech) a vyhledávání v lavinách. Další zvláštní disciplinou je vodní záchranářství. Je tedy z čeho vybírat. U všech zaměření jsou také požadovány cviky poslušnosti, kde je mimo jiné kladen důraz na překonávání různých překážek.

Stafordšírský bulteriér je pro jeho schopnosti (láska k člověku, zarputilost v práci, vysoké čichové schopnosti) velice vhodný pro záchranářský výcvik a dosahuje vynikajících výsledků. Stafordšírská bulteriérka Gaia Mesiah Bee-Master majitelky a psovodky Hedviky Češkové se stala mistryní republiky v roce 2015 na 35. Mistrovství České republiky záchranných psů a to s vysokým bodovým ohodnocením. Gaia je ze stejného vrhu jako naše Bája (Golden Ive Bee-Master) a je tedy i tetou naší Zorky :-).

Záchranářské kynologii se věnujeme okrajově, pro zpestření výcviku dle daných možností. Naše holky vyhledávání rodinných příslušníků poschovávaných v houštinách, vylezlých na stromech, zahrabaných ve sněhu či zabarikádovaných ve sklepě úplně zbožňují.

Naše holky mají složené zkoušky: ZZZ dle NZŘ; RH-TE (sutiny), RH-FLE (plochy) a RH-FE (stopa) dle IPO-R.

 

Foto z tréninků:

 

Foto ze zkoušek: