Výstavní příprava psa je výcvikem psa se vším všudy. Tuto důležitou větu si mnoho lidí neuvědomuje a svého pejska bez jakékoliv přípravy přivedou na výstavu, ze které je pejsek značně vystresovaný a domů se vrací s nepříjemnými zážitky. Zatímco při první výstavě vcházel do kruhu ještě v klidu, na další výstavě už bude z kruhu utíkat. Naši psi mají výstavy jen jako „doplněk“, nejsou naším hlavním oborem, nicméně jejich přípravu se snažíme nepodceňovat a to především z toho psychického hlediska, tj. aby na ně měli jen ty dobré vzpomínky a do kruhu se těšili.

Výstava z pohledu psa

Podívejte se na výstavu z psího pohledu. Pro ilustraci uvedu tu nejhorší variantu:

Páníček se rozhodne přihlásit svého pejska na výstavu. Vybere si velkou mezinárodní výstavu konanou v hale. Všude je hodně lidí a psů, ale málo místa, velký a neznámý hluk. Cestu si musíte rozrážet lokty (ti zkušenější výstavní klecí). Spousta lidí a psů je namačkáno těsně kolem výstavních kruhů. Harmonogram na nikoho nečeká. Do tohoto prostředí přivede páníček svého pejska, který byl doteď jen zvyklý běhat v parku. Možná bude statečný a bude se snažit všechno „rozdýchat“, ale v tom přijde na řadu…Tak šup šup do kruhu a do výstavního postoje (v tom horším případě ještě na stůl). V tom kde se vzal, tu se vzal, se k pejskovi přiřítí cizí chlap, který začne pejskovi sahat na citlivá místa. Holt standart je standard, zkontrolovat se musí vše, od zubů až po kuličky…

Co myslíte, jak byste se cítili vy, kdyby vás na tohle všechno někdo nepřipravil, nevysvětlil vám, že se vůbec nic neděje a jak se máte chovat?

Příprava psa na výstavu

Je třeba mít na paměti, že je třeba pejska na výstavu připravit, stejně jako připravujeme psa pro sportovní kariéru.

Výstavní příprava se skládá z tréninku výstavního postoje a z psychické přípravy. Ani jedno by se nemělo podceňovat, jdou spolu ruku v ruce. Bude-li pejsek umět perfektně výstavní postoj, ale bude-li mít strach z rušného prostředí, či se bát rozhodčího, tak výstavní postoj na výstavě asi nepředvedeme.

Nevíte-li si rady, jak se na výstavu připravit, jak připravit pejska či si nevíte rady s čímkoliv jiným, neváhejte se na mne obrátit.

Fotogalerie:
Výstavní příprava


Výstavy