Sportovní kynologie klade důraz na všestranný výcvik psa. Stopa, poslušnost a obrana jsou základními pilíři sportovní kynologie a jsou obsaženy ve zkouškách všestranného výcviku.

Ve zkušebních řádech najdeme i zkoušky pro malá plemena a zkoušky speciální. Zkoušky pro malá plemena jsou rovněž složeny ze tří disciplín, ovšem obrana je nahrazena tzv. speciálními cviky, které jsou zaměřeny především na pachové práce. Speciální zkoušky zahrnují například stopařské nebo obranářské zkoušky. Je tak opravdu z čeho vybírat a tak si každý může najít to, co mu vyhovuje.

V České republice je možné skládat zkoušky ze sportovní kynologie podle pěti zkušebních řádů:

  • Národní zkušební řád (NZŘ) – obsahuje zkoušky všestranné, zkoušky pro malá plemena a speciální zkoušky
  • Mezinárodní zkušební řád IPO – obsahuje zkoušky všestranné a speciální
  • Zkušební řád TART – obsahuje zkoušky všestranné a speciální
  • Zkušební řád KJ Brno – obsahuje zkoušky všestranné
  • Zkoušky klubu výcviku malých plemen (VMP) – specilání zkoušky pro malá plemena, všechny stupně zkoušek jsou bez střelby

Mezinárodní zkušení řád klade důraz na detaily, přesnost a radostný projev psa, v poslušnosti a při obranách také na rychlost. NZŘ neklade takový důraz na detaily, rychlost a přesnost psa, jeho obtížnost je tvořena především náročností jednotlivých cviků (stopa IPO 3 je hodinu stará, stopa ZVV3 je tři hodiny stará). Ovšem v posledních letech se i nároky na rychlost a přesnost psa zvyšují.

Zkušební řád TART vychází z původních zkušebních řádů Československa a v dnešní době se nejvíce přibližuje řádům Policie ČR. Hlavní důraz je kladen na využití psů v praxi.

Zkoušky podle KJ Brno jsou zacíleny na širokou veřejnost. Zkoušky ZOP a ZPU 1 neobsahují obrany a mimo jiné prověřují i nekonfliktnost psů a jejich ovladatelnost i v přítomnosti dalších psů, jelikož jedna část zkoušky je složena ze skupinové poslušnosti.

Sportovní kynologie dnes nabízí mnoho zkoušek, takže si každý může přijít na své. Lze se věnovat samostatně pouze obranám, poslušnosti nebo stopám…Stačí si jen vybrat.

výcvik stop, pachové prácevýcvik poslušnostiobrana, výcvik psůvýcvik malých plemen