Sezóna 2017

posted in: Výcvik psa | 0

Sezóna 2017 se nesla ve znamení dalšího rozšiřování dovedností našich holek, kde SBT potvrzoval svoji univerzálnost pro různá kynologická odvětví.

 

Zorka (U. Arven Bohemia Staff)

Ve sportovní kynologii Zorka postoupila o další stupínek výše a složila zkoušku ZVV2. Jedná se o druhou nejvyšší všestrannou tříoddílovou zkoušku dle NZŘ, kterou skládají zejména plemena jako německý ovčák, rotvajler, dobrman apod. Z oblasti zkoušek pro malá plemena Zorka složila zkoušku ZMPO, což je specielní obranářská zkouška. Dále se Zorka účastnila již druhého ročníku specielního závodu pro plemeno SBT (velké poděkování manželům Zálišovým a ZKO Kolín-Borky), kde v kategorii ZZO1 obhájila prvenství z minulého roku.

Velká část jejího výcviku však byla zaměřena na zcela nové kynologické odvětví a to záchranářskou kynologii. V této oblasti byla úplným nováčkem s nulovými zkušenostmi. Jedná se o odvětví, které je velice náročné na přípravu zejména v oblasti speciálních oddílů. Např. zkouška ZZZ (zkouška záchranářské způsobilosti), nejnižší dle NZŘ, začíná cizí stopou s vyštěkáním figuranta na konci (tedy nic jednoduchého). Dále je toto odvětví specifické v oblasti poslušnosti, různými překážkami či manipulací psa cizími osobami, převozy atd.

Výcvik byl pojat komplexně a Zorka mimo zkoušku  ZZZ dle NZŘ složila zkoušky prvních stupňů ve všech základních záchranářských činnostech dle IPO-R, a to jak ve vyhledávání v sutinách (opravdu pro Zorku velmi náročné na úplně neznámé a těžké sutině), tak vyhledávání v terénu (plochy) či záchranném stopování.

Zorka se také poprvé v životě účastnila týdenního kynologického tábora, který se velice vydařil.

 

Čaky (Cheery Chucky Domidar Dogs)

Do výcviku se v sezoně 2017 zapojila naše nejmladší a začala se všeobecnou přípravou zaměřenou hlavně na pestrost a různorodost. Čakynka je poměrně divoké stvoření s velkou dávkou temperamentu a náruživostí pro všechny adrenalinové akce. Velice divoce se vrhala do všeho, stopami počínaje a obranami konče. I rozlišování předmětů se snažila dělat v rekordních časech.

Ke zkouškám, vzhledem k jejímu věku, ji bylo možné přihlásit až k samému konci sezony, takže obě zkoušky, které absolvovala, absolvovala za velice nepříznivého podzimního počasí. Přesto zvládla ve 12ti měsících zkoušku ZMMP (základní minimum pro malá plemena) dle NZŘ s plným počtem bodů za stopu a speciální cviky a jen díky přílišné horlivosti a tím pádem ztrátě bodů při poslušnosti ji o jeden jediný bod unikla známka výborně a bylo z toho velmi dobře. Následně úspěšně absolvovala zkoušku ZM, kde je i oddíl obrany.

 

Bája (Golden Ive Bee-Master)

Bája se s přibývajícím věkem neustále zlepšuje a dokázala to vynikajícím výsledkem při speciálním canicrosovém závodě SBT, kde zabojovala a dotáhla svoji majitelku ke krásnému třetímu místu a získala body do sportovní soutěže SBT. Je to již její sedmá bodovací sezona v rámci soutěží klubu SBT.

 

Foto ze sezóny 2017: