Lovecký výcvik je zcela samostatným odvětvím kynologie, které si tak trochu žije vlastním životem. Hlavní důraz je zde kladen na praktické využití psa pro práci v lese, na poli a na vodě. Důležitá je schopnost psa pracovat samostatně, schopnost se samostatně rozhodovat a vyhodnocovat situace, zároveň je však vyžadována poslušnost. Na disciplínu „poslušnost“ je ovšem třeba nahlížet úplně z jiného úhlu, než je tomu u výše zmíněných kynologických odvětví, stejně tak na práci psa na stopě.

I v dnešní době se bohužel najde mnoho lidí, kteří tvrdí, že pozitivní motivace do výcviku loveckého psa nepatří. Dle mého názoru do loveckého výcviku pozitivní motivace zcela jistě patří a výsledky, jaké u výcviku našich psů přináší, jsou tomu důkazem. Na lovecký trénink se vždy těší a pracují s viditelnou radostí.

Příklad, jaký vliv má na psy pozitivní motivace u loveckého výcviku: Naši největší obavou při výcviku byl nácvik aportu kachny z hluboké vody při špatném počasí. Zorinka miluje vodu, ale pouze pokud je +25°C a výše. Co bude tedy dělat, až přijde aport z hluboké vody, když teplota vzduchu bude okolo 10°C a bude foukat studený vítr? Jen podotknu, že za deště se běžně nejde ani vyčůrat a kaluže přeskakuje…Náš cíl by jasný, Zorinka musí aport kachny natolik milovat, aby neřešila klimatické podmínky a za kachnou se na povel vrhla do vody kdykoliv a kdekoliv. Cíl byl úspěšně splněn. Aport je silnější než počasí 🙂

Složené zkoušky:

Zkouška vloh (ZV), Zkouška vyhánění a vyhledání  zvěře (ZVVZ), Barvářská zkouška honičů (BZH), Barvářská zkouška (BZ), Lesní zkoušky (LZ), Podzimní zkoušky (PZ), Zkouška z vodních prací, Všestranná zkouška (VZ)

Naše holky se také několikrát staly Vítězi zkoušek – BZH (Bája i Zorka), BZ (Zorka), PZ (Zorka). Na Všestranných zkouškách osadila Zorka 3. místo.

Foto z tréninků:

Foto ze zkoušek: